fbpx

Chyba każdemu, czytającemu ten wpis, lato kojarzy się głównie z sielanką i odpoczynkiem. Jedno lub kilkudniowe wypady poza miasto, kolonie, urlop w górach, nad jeziorem lub nad morzem,  wymieniać by wiele. Lato to także czas kiedy dzieci  młodzież mają wakacje i to właśnie dla dzieci i o dzieciach będzie ten wpis.

W trzeciej dekadzie lipca pojechałem do Złocieńca, malowniczego miasteczka Pojezierza Drawskiego,  położonego tuż nad rzeką Drawą i otoczonego krainą mnóstwa Jezior. Wybrałem się tam na zaproszenie Zarządu Stowarzyszenia „Wędkarskie Opowieści”, których to Członkowie prowadzą Akademię Wędkarską skierowaną do dzieci i młodzieży, zarówno lokalnej jak i odwiedzających Pojezierze Drawskie turystów, których w Złocieńcu i okolicach co roku jest wielu. Jednym z celów działalności naszej Fundacji jest program Ryboterapia, skierowany do dzieci i młodzieży, z naciskiem na osoby z niepełnosprawnością. I to właśnie z tym programem udałem się do Złocieńca na jedno z kilku pięknych jezior, jakim jest Siecino, i na nad którym Stowarzyszenie ma swoją Rybaczówkę.

Wraz z Zarządem Stowarzyszenia podjęliśmy decyzję o zawarciu wspólnego Porozumienia dotyczącego przekazania Stowarzyszeniu przez Fundację uprawnień do pakietu programu Ryboterapii i wciągnięcia go do działalności Akademii Wędkarskiej prowadzonej przez Członków „Wędkarskie Opowieści”. Nie mogło zatem być inaczej i tak oto Stowarzyszenie wraz z nami zorganizowało dzień otwarty Akademi Wędkarskiej i Ryboterapii nad Jeziorem Siecino.

wbb 202107 ryboterapia zlocieniec 2

 

Na zajęcia przybyło kilkanaście dzieci, w tym dziewczynki i chłopcy wraz ze swymi rodzicami. Rozpoczęły się zajęcia, na których nie zabrakło również rodziców, którzy ku naszemu zaskoczeniu byli bardzo zainteresowani programem warsztatów. Fakt ten bardzo nas ucieszył, ponieważ znamy przypadki gdzie dziecko uczy się łowić w szkółce wędkarskiej, jednak poza zajęciami, ze swoją pasją pozostaje sam na sam, choćby dlatego, że w domu nikt z dorosłych nie interesuje się wędkarstwem.

Zajęcia w Akademii otworzył członek Stowarzyszenia Tomasz Łajczak, zaś pierwszym prelegentem był Olin Gutowski, nasz wieloletni Kolega, z zawodu aktor, ale przede wszystkim, wędkarz, podróżnik i miłośnik kuchni oraz autor wielu przepisów kulinarnych, w których głównym składnikiem są ryby. Olin przedstawił szeroki wachlarz przynęt spinningowych oraz wyjaśnił i również pokazał jak każda z przynęt pracuje w wodzie. Każdy z Uczestników mógł samodzielnie porzucać przynętami oraz je poprowadzić przy użyciu wędki spinningowej i kołowrotka z nawiniętą linką. W części drugiej, Olin zachęcił grupę Uczestników do przygotowania zanęty wędkarskiej, wcześniej instruując i asystując podczas jej przygotowania.  

wbb 202107 ryboterapia zlocieniec 3

wbb 202107 ryboterapia zlocieniec 9

wbb 202107 ryboterapia zlocieniec 4

wbb 202107 ryboterapia zlocieniec 5

 

Równolegle, na trawniku obok Tomasz Łajczak wraz z prezesem Stowarzyszenia Januszem Jankowskim uczyli Uczestników, rzutów do celu z zakresu wędkarstwa rzutowego,  oficjalnie nazwanego Skish Spinningowy, specjalnie przygotowanymi do tego tarczami, wędkami i ciężarkami.

wbb 202107 ryboterapia zlocieniec 8

wbb 202107 ryboterapia zlocieniec 6


Ja natomiast pokazałem jak wyglądają kołowrotki spiningowe, gruntowe oraz muchowe i czym się od siebie różnią, z uwzględnieniem różnic szpuli stałej do ruchomej. Chwilę później zaprosiłem Uczestników na pomost, na którym, na statywie stały uzbrojone dwa wędziska karpiowe oraz profesjonalne krzesełko wędkarskie. Uczestnicy mogli posiedzieć na krzesełku oraz potrzymać dość ciężkie jak na możliwości dziecka, wędzisko karpiowe. Warsztaty wzbogacone o program Ryboterapia przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze, a to co  nas najbardziej usatysfakcjonowało to szerokie uśmiechy malujące się na twarzach uczestników Akademii.

wbb 202107 ryboterapia zlocieniec 7

wbb 202107 ryboterapia zlocieniec 11

 

Akademia Wędkarską i Ryboterapię dofinansowano ze środków: 

              

 

dzialajlokalnie

 

LOGO LGDPDLW

 zlocieniec

decathlon sprawdza sie w sporcie 1 2

Norbert Stolarczyk

Fundacja Wędkarze Bez Barier

 

Kategoria: