fbpx

Spinning osób niepełnosprawnych w Polsce, a dotyczy to szczególnie wędkarzy, którzy przykuci są do wózków inwalidzkich jest swoistą nowością. Łódki dla wspomnianych wędkarzy, w których będą się czuli bezpiecznie to temat wydawałoby się odległy. Otóż nie do końca.

 

Od kilku lat jako lider i założyciel Wędkarzy Bez Barier promuję metodę spinningową jako dobrą, o ile nie najlepszą formę aktywizacji ruchu dla osób niepełnosprawnych. O samej metodzie można by długo pisać, wymieniając chociażby kilka z licznych superlatyw. O tym jak ciekawy jest spinning w dodatku łowiąc z łódki, potwierdzić może trzydziestu uczestników Pierwszych w Polsce Spinningowych Zawodów z Łodzi Osób niepełnosprawnych, o których możecie dużo przeczytać w Internecie, jak również obejrzeć filmy.
Właśnie na tych zawodach nazwijmy to „wózkowicze” mogli (w większości przypadków pierwszy raz w życiu) być na łódce i z niej łowić.

 wbb 201706 lodka wbb 02a

 

Nie wszystko jedno z jakiej łowisz łódki
Pozwolę sobie znów odnieść się do wspomnianych zawodów i łodzi, jakimi dysponuje Stanica Wędkarska w Szczecinku. Zakładając wyposażenie stanic w Polsce, były one najlepszymi z możliwych aby przeprowadzić takie zawody. Nie oznacza to jednak, że były idealne. Wraz ze współorganizatorami imprezy w Szczecinku doszliśmy do jedynego wniosku: należy zmienić park łodzi na jeszcze bardziej stabilne, mające więcej przestrzeni. Łodzie takie w niczym nie będą przeszkadzały wynajmującym je pełnosprawnym wędkarzom. Zarówno jednym jaki drugim podniosą poziom bezpieczeństwa a przecież głownie o to chodzi.
W najbliższym czasie na naszej stronie udostępnimy wpis jednego naszych kolegów WBB. W swoim tekście opisze on swoją łódź, którą testował tuż przed zawodami w Szczecinku, jak również na jej pokładzie wziął udział w zawodach - Moja pierwsza łódź.

wbb 201706 lodka wbb 02

wbb 201706 lodka wbb 01

 

Kilka wózków na łodzi
I tu jest problem. Póki co w Polsce nie ma łodzi, która na swoim pokładzie pomieściła by kilku wędkarzy na wózkach, umożliwiając im swobodne łowienie, dołączając do tego sternika i osobę towarzyszącą. Dodatkową poprzeczką - tu pozwolę sobie na delikatny kolokwializm – jest sposób załadunku wędkarzy na łódkę. Zadaniom takim może sprostać jednostka typu desantowego. Technologia takiej łodzi została opracowana już bardzo dawno temu, a początki produkcji takich łodzi sięgają czasów przedwojennych XX w.
Przeprowadziłem kilka rozmów z rodzimymi właścicielami stoczni i niby twierdzą, że owszem cel jest szczytny ale nagle gdzieś pojawia się czynnik ale… To ale, jak łatwo można się domyślić to pieniądze, a koszt wyprodukowania takiej łodzi do małych nie należy. Dochodzi do tego atest, silnik, przyczepa, plandeka ochronna, itp.
Łodzie, głównie aluminiowe bo takie wchodzą w grę, które znalazłem w sieci pochodzą z rynku Skandynawskiego czy idąc krok dalej z Amerykańskiego. Kwota takiej jednostki to przeszło 100000 złotych za komplet. Dużo prawda? Dla nas dużo, a bardzo dużo szczególnie wydaje się dla kogoś kto totalnie nie orientuje się w cenach łodzi, kosztów przygotowania, produkcji oraz cen ogólno-rynkowych.
Kilka lat wstecz wraz z pomysłem o zorganizowaniu spinningowych zawodów z łódek niepełnosprawnych równolegle narodził się kolejny – łódź WBB, którą choć jeszcze jej nie ma, żartobliwie nazwałem WBB Boat. Postanowiłem zwrócić się do kilku producentów łodzi, wynikiem czego zawiązałem współpracę z Firmą Team - Concept z Bielska Białej, produkującą między innymi łodzie dla wędkarzy i służb ratowniczych.
Byłem w stoczni, widziałem proces produkcji łodzi i nie ukrywam, że byłem pod wrażeniem. Na spotkaniu ustaliliśmy rozmieszczenie dodatkowych bakist, siedzisk, miejsc na wózki i sposób ich blokowania (opcja szczególnie przydatna podczas sytuacji awaryjnych)   Widziałem również powoli powstającą „WBB Boat”
Kwota za tę łódź przerasta moje oraz WBB możliwości, nie jestem pewien czy nie obędzie bez Waszej pomocy licząc na drobne wsparcie i otwartość oraz deklarowaną w przeszłości, przez wielu kolegów wędkarzy pomoc.  Być może możemy liczyć na wsparcie którejś z firm branży wędkarskiej działającej na polskim rynku. Czas pokaże. Tak czy inaczej łódź WBB to kolejny projekt który przed nami stoi.

wbb 201706 lodka wbb 04

Zarys jednostki WBB Boat. Otwierany przód łodzi oraz jedną konsolę usuniemy, dzięki temu zyskamy jeszcze więcej miejsca. dł. 5,20 m. / szer. 2.30 m.
Silnik 50 - 60 km. Możliwość zamontowania jednostki 100 km.

 

wbb 201706 lodka wbb 06

Oto jeden z wielu modeli łodzi produkowanych za granicą 

(fotografia archiwum Google)

 

wbb 201706 lodka wbb 03

Tak jest za granicami naszego kraju. Tam wiedzą jak to trzeba zrobić. Bierzmy zatem z nich przykład

(fotografia archiwum Google)

 

 

Na wszystkie pytania jeśli takowe będą, odpowiem w komentarzach pod tym tekstem lub w drodze mailowej.- zakładka KONTAKT


Heja Banana i na Wodę!


Norbert Stolarczyk
Wędkarze Bez Barier

Kategoria: