fbpx

Międzynarodowe Zawody Spinningowe Głuchych - Szczecinek 2018

Już po raz trzeci miasto Szczecinek, a konkretnie jego władze i organizacje samorządowe oraz społeczne, podjęły wyzwanie zorganizowania zawodów wędkarskich skierowanych do osób z niepełnosprawnością, w dodatku na skalę ogólnoeuropejską. Mistrzostwa Europy Głuchych to impreza cykliczna, ostatnie w roku 2017 odbyły na Łotwie, gdzie w drodze losowania Polska drużyna wygrała organizację, kolejnych Mistrzostw w roku 2018. Były to piąte z serii Mistrzostwa tego typu.

 

W dniach 4-7 października Szczecinek gościł 92 wędkarzy z Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Białorusi, Finlandii, Rosji, Niemiec i Irlandii. Powód, dla którego prawie setka wędkarzy przybyła do Szczecinka nad Jezioro Trzesiecko to Międzynarodowe Spinningowe Zawody z Łódek Osób Głuchych, nieoficjalne nazywane Mistrzostwami Europy Głuchych.

Inicjatorami i pomysłodawcami zorganizowania Mistrzostw byli: członek wędkarskiego teamu DEAF FISHING POLAND Paweł Jasiński oraz Norbert Stolarczyk z organizacji Wędkarze Bez Barier. W przygotowaniach do mistrzostw oraz ich organizacji podjęli się: Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna, Samorządowa Agencja Promocji i Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miasto Szczecinek, Starostwo Powiatowe w Szczecinku, Polski Związek Głuchych, Koło PZW Jesiotr, który użyczył łodzie wędkarskie oraz wspomniana organizacja Wędkarze Bez Barier, która stała się nierozłączna w organizacji na szczecineckiej ziemi tego typu przedsięwzięć. Partnerem Zawodów byli: Fundacja Przyjaciele Języka Migowego, Okręg PZW w Koszalinie.
Patronat honorowy nad imprezą objęli burmistrz Miasta Szczecinka Pan Jerzy Hardie-Douglas oraz prezes Polskiego Związku Wędkarskiego, Pan Teodor Rudnik.

 

wbb 201810 szczecinek mistrzostwa europy gluchych 02

 

Impreza przyjęła charakter dwudniowych zmagań (dzień/tura) i formułę łowienia jako team, dwóch wędkarzy na łodzi pod względem narodowości. Każda z drużyn, miała swojego kapitana, który odpowiedzialny był za organizację i strategię działań swojej drużyny. Zawody dotyczyły osób z dysfunkcją słuchu i mowy i na początku dużym problemem była komunikacja z zawodnikami, w grę wchodziła znajomość języka migowego. Polski migowy oraz międzynarodowy, dodatkowo języki migowe dla każdego krajów, które diametralnie różnią się między sobą. Nieoceniona pomoc w tłumaczeniu Pani Ewy Tomczyk mieszkanki Szczecinka, zaangażowanej w działalność Fundacji Przyjaciół Języka Migowego, Pana Krzysztofa Kotyniewicza prezesa Polskiego Związku Głuchych oraz dwóch reprezentantów Deaf Fishing Poland Pawła Jasińskiego i Marcina Niewińskiego przyniosła pozytywne efekty. Obsługa stanicy, ratownicy z Klubu Murena, policjanci i sędziowie zawodów z kół PZW nr 10 w Czaplinku oraz PZW Jesiotr w Szczecinku, po szybkim przeszkoleniu potrafili w formie podstawowej porozumiewać się z zawodnikami. Po raz kolejny Szczecinek, jego włodarze, restauratorzy i hotelarze oraz mieszkańcy uczestniczyli w lekcji życia i przełamywaniu barier.

 

wbb 201810 szczecinek mistrzostwa europy gluchych 04

Polska drużyna DEAF FISHING POLAND

 

Pierwszy dzień zawodów (piątek 5.10) zwycięstwem zakończyła para z Łotwy Romanovs Aleksandrs i Andris Zurakovskis, łowiąc cztery szczupaki zdobywając 5100 punktów - największy 76,5 cm , pozostając największą rybą zawodów. Na drugim i trzecim miejscu uplasowali się Litwini: Levaldas Kurzenkowas i Valerius Voroneckis 1350 ptk. oraz Gytis Cekutis i Skakun Janis z 1300 punktami. Tak wyglądała tura pierwsza.

Drugiego dnia (sobota 6.10) dla Kolegów z Łotwy sytuacja w zasadzie się nie zmieniła poza tym, że dołowili więcej ryb - kolejne trzy szczupaki i 4550 ptk. U Kolegów z Litwy doszło do pewnych zmian, w których to Benas Karneckas i Robertas Pavlivcionokas, zdobywając 1300 ptk. z pozycji czwartej tury pierwszej wspięli się na pozycję drugą, zdejmując z podium swoich kolegów Levaldasa Kurzenkowasa i Valeriusa Voroneckisa, którzy mieli pecha i turę druigą zakończyli na 0 ptk. Na miejscu trzecim uplasowali się również Litwini Gytis Cekutis, Skakun Janis, utrzymując swoją pozycje z tury pierwszej. Polska reprezentacja wykazała się dużą gościnnością, dając szansę na wygraną kolegom z Europy. Uplasowali się następująco: w teamie mieszanym Polska-Niemcy zawodnicy Domagała Grzegorz i Lizurek Nico zajęli piąte miejsce, drużynowo nasi rodacy Maksimowicz Zygmunt i Mirowski Marcin uplasowali się na miejscu siódmym.

 

wbb 201810 szczecinek mistrzostwa europy gluchych 01

Zawodnicy na podium.
Od lewej: Benas Karneckas i Robertas Pavlivcionokas z Litwy na miejscu drugim.
Romanovs Aleksandrs i Andris Zurakovskis z Łotwy na miejscu pierwszym.
Gytis Cekutis i Skakun Janis z Litwy na miejscu trzecim.

 

wbb 201810 szczecinek mistrzostwa europy gluchych 06

Miejsce drugie i trzecie należało do Kolegów z Litwy. Od lewej: Benas Karneckas i Robertas Pavlivcionokas na miejscu drugim. Gytis Cekutis i Skakun Janis na miejscu trzecim.

 

wbb 201810 szczecinek mistrzostwa europy gluchych 09

Romanovs Aleksandrs i Andris Zurakovskis - największa ryba zawodów, szczupak 78,60 cm.

 

wbb 201810 szczecinek mistrzostwa europy gluchych 03

Drużyna Polsko-Niemiecka Domagała Grzegorz i Lizurek Nico.

 

Uroczyste zakończenie Mistrzostw odbyło się w Centrum Konferencyjnym na zamku w Szczecinku. Zwycięzcy otrzymali nagrody od sponsorów oraz czeki pieniężne przygotowane przez organizatorów.
Sponsorami zawodów były marki: DRAGON, LURELEADER, WILEY X, SNECK, SZLOT Szczecinek

Organizację przyszłorocznych Mistrzostw Europy Głuchych w roku 2019, wygrali Koledzy z Białorusi.

 

KLASYFIKACJA GENERALNA

wbb 201810 szczecinek mistrzostwa europy gluchych 07

 

 

Tekst Norbert Stolarczyk

Kategoria: