fbpx

Bądź Zakręcony – Odkorkuj Bariery

Zbieranie plastykowych zakrętek i wszelakich korków jest po pierwsze ekologiczne, ponieważ w minimalnym stopniu chroni środowisko naturalne dzięki, któremu jeszcze żyjemy. Po drugie, szlachetne, ponieważ zyski z ich sprzedaży mogą wspierać walkę z leczeniem dzieci osób je zbierających, pomóc w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego, posłużyć na realizację działań społecznych czy wreszcie mogą wesprzeć ludzi i organizacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Zbieranie naktrętek wbrew pozorom nie należy do rzeczy łatwych. Jak się dobrze temu przyjrzeć, działalność taka ma sporo minusów, ale są też plusy. Do minusów trzeba zaliczyć spadającą cenę w skupie, coraz mniejszą ilość punktów skupu (zaledwie kilka firm w Polsce), skomplikowana logistyka, posiadanie chociaż kilku metrów wonej przestrzeni do segregacji i składowania. W opinii ludzi, którzy zbierali korki, a można znaleźć je w sieci, aby działania takie miały sens, co ważne nie skazane były na porażkę, potrzebna jest duża grupa chętnych, oddanych sprawie osób oraz punkty odbioru usprawniające logistykę.Tak naprawdę to cała siła leży w ludziach. Jeśli są tacy ludzie, a w dodatku wiadome jest jak to zrobić to jest to na plus, duży plus!.

Od czterech lat zaangażowani jesteśmy w poprawę sytuacji wędkarzy niepełnosprawnych: organizujemy zawody wędkarskie, organizujemy i uczetniczymy w warsztatach wędkarskich, wspieramy osoby organizujące zawody i pikniki integracyjne dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością ruchu oraz intelektalną, spotykamy się z włodarzami miast i gmin oraz z właścicielami łowisk zachęcając ich do budowania nadwodnych form rekreacyjnych ułatwiających uprawianie wędkarstwa przez osoby z niepełnosprawnościami, docieramy do ludzi z niepełnosprawnościami zachęcając ich do uprawniania wędkarstwa. Wiele z naszych działań przynosi pozytywne rezultaty i ukazuje, że kierunekk działań jest słuszny. Wszystkie te wyjazdy na spotkania w celach działalności Fundacji, organizacje zawodów czy warsztatów obarczone są kosztami, które dzięki naszym sympatykkom oraz ludziom dobrej woli możemy pozyskać.  Bez Waszego Drodzy Państwo udziału skończy się na dobrych chęciach, a wszyscy wiemy, że dobrymi chęciami piekło jest brukowane.
Dlatego w tym miejscu zwracam się do was z propozycją wsparcia Akcji Bądź Zakręcony – Odkorkuj Bariery. Akcja nie wymaga od Państwa  wielkiego wysiłku jak również nawet o złotówkę nie zuboży Waszych portfeli, polega na zbieraniu plastykowych nakrętek z butelek PET i przekazaniu ich do nas lub do punktów odbioru dostępnych z listy na końcu tego wpisu.

Ze zbieraniem nakrętek a następnie wywiezieniem ich do skupu jest mnóstwo "zabawy", trzeba je przebrać i oddzielić częsci metalowe i tworzywa nie podlegające skupowi ( potrafi być ich sporo ) ale wierzymy, że jest to rozwiązanie godne wsparcia, zakładając, że możecie Państwo upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Akcja ma charakter edukacyjno-społeczny, oznacza to, że macie swój wkład w poprawę w aktywizacji osób z niepełnosprawnością oraz co ważne i istotne, dbacie choć odrobinę o ochronę środowiska.


wbb 201903 zakreceni

 

Co zbieramy:

- nakrętki z butelek PET, napojów i wody mineralnej
- nakrętki od płynów do naczyń i płynów do płukania
- nakrętki od mlek i wyrobów mleczarskich
- nakrętki od kaw rozpuszczalnych, past do zębów i leków
- plastykowe szpule od żyłek wędkarskich
- oraz wszystkie inne małogabarytowe wyroby wykonane z polietylenu PE, poliamidu PA, polistyrenu PS, polipropylenu PP

Czego nie zbieramy:

- pompek od płynów do szyb, mydła, itp
- plastykowych nakrętek z banderolami i ofoliowane
- metalowych i aluminiowych nakrętek, kapsli, puszek, itp.

 

Jak przekazać?
 
Ponieważ akcja zbierania nakrętek i korków, podobnie jak zakres działań Fundacji Wędkarze Bez Barier ma charakter ogólnopolski, w związku z powyższym przez cały czas poszukuję chętnych osób, isnstytucji, kół PZW, itp. do tworzenia Centrów Logistycznych, w których mieszkańcy miast i gmin będą mogli przynosić korki. Do zbierania korków, wystarczy male pomieszczenie w granicach 2-3 metrów kwadratowych oraz chęć wzięcia udziału w szlachetnej pomocy. Na koniec tego tekstu zamieszę listę istniejących Punktów odbioru korków, lista z czasem będzie się odświeżać i powiększać więc bardzo proszę o systematyczne jej przeglądanie.

 

Inna forma przekazania zebranych nakrętek:

W sezonie 2019 planuję być na co najmniej kilku, jak nie kilkunastu imprezach wędkarskich,  promując ruch wędkarzy niepełnosprawnych. Na zawodach takich mógłbym te korki od Was odebrać.
Pierwsza z nich to Pstrąg Roztocza koło Zwierzyńca, Kleń Wkry w Jońcu oraz Kleń Bzury w Sochaczewie, o innych zaś będę na bieżąco i w miarę wcześniej informował. Zależy to chociażby od woli organizatora do udzielenia wsparcia i zaproszenia mojej osoby na zawody. Korki można również dostarczać bezpośrednio do mnie W Teresinie, umawiając się uprzednio telefonicznie. Wraz z listą Punków Odbioru udostępnię też listę imprez Wędkarskich , na których będę gościł.

Chciałbyś pomóc i stworzyć tymczasowy Punkt odbioru? Napisz lub zadzoń, namiary znajdziiesz na grafice lub w zakładce KONTAKT

 

Oficjalne punkty odbioru

Woj. Mazowieckie

1. Teresin:
Wędkarze Bez Barier
Paprotnia, ul Gen. Wł. Andersa 1 (uprzedni kontakt telefoniczny)

2. Sochaczew:
„Elektro Magik” Warsztat naprawy elektroniki samochodowej  
ul. Kusocińskiego 5.

3. Sochaczew
Sklep Wędkarski "ORATA"
ul. Warszawska 2 (obok Parku im. Fryderyka Chopina)
Nakrętki wymieniane są na punkty uprawniające do zniżki przy zakupach 

 

Woj. Zachodniopomorskie

1. Koło PZW nr. 1
Recz, ul. Ratuszowa 27
tel. (95) 715 90 14 (uprzedni kontakt telefoniczny)

 

Jeśli chcesz wspomóc realizację naszych działań, możesz przekazać dobrowolną kwotę.
BANK SANTANDER POLSKA
nr konta: 52 1090 2851 0000 0001 4248 0244
tytułem: Cele statutowe
SWIFT: WBKPPLPP

KAŻDA ZŁOTÓWKA SIĘ LICZY

Dziękujemy

FUNDACJA WĘDKARZE BEZ BARIER
96-515 Teresin. Paprotnia
ul. Generała Władysława Andersa 1
NIP 8371866198, KRS 0000783030
tel: 506 680 611

 

ostatnia aktualizacja 6.03.2019

 

 

Kategoria: