fbpx

FUNDACJA

 

Fundacja Wędkarze Bez Barier - kim jesteśmy, co robimy?

Po ponad czteroletniej działalności społecznej Otwartego Ruchu Wędkarze Bez Barier, skierowanego do osób z niepełnosprawnościami z zakresu dysfunkcji ruchu, wzroku oraz niepełnospranością intelektualną, powołano do życia Fundację o tej samej nazwie. Miało to miejsce 10 kwietnia 2019 roku. Zainicjowany w roku 2014 ruch społeczny Wędkarze Bez Barier rozwinął się na tyle prężnie, że przejście do formy prawnej, która stawia na szybszy rozwój działalności, było kwestią czasu. Głównymi filarami działalności Fundacji Wędkarze Bez Barier jest aktywizacja osób z niepełnosprawnościami w sporcie wędkarskim i wędkarstwie rekreacyjnym połączonym z turystyką wędkarską oraz promocja wędkarstwa osób niepełnosprawnych.

W trosce o rozwój turystyki wędkarskiej, działalność Fundacji WBB nie ogranicza się tylko do organizacji imprez z wędką w ręku. Aby móc mówić o turystyce wędkarskiej osób niepełnosprawnych należy zgrać ze sobą wiele składowych. Do zadań Fundacji WBB należy również inicjowanie i promowanie akcji pt. Przyjazna Infrastruktura. Zachęcamy właścicieli ośrodków wypoczynkowych, hoteli, pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych i stanic wodnych, do dostosowania tych miejsc do potrzeb niepełnosprawnych wędkarzy. Chodzi w szczególności o  rozwój infrastruktury nawodnych przestrzeni rekreacyjnych oraz łatwy do nich dostęp. Nawodne przestrzenie to m.in. pomosty wędkarskie, ścieżki z dostępem do łowiska, możliwość zaparkowania samochodu jak najbliżej miejsca rekreacji, slipy do zwodowania niepełnosprawnego wędkarza na łódce wędkarskiej czy zwodowania własnej łodzi, których u niepełnosprawnych wędkarzy stale przybywa.

Ponadto, do działań Fundacji należy zaliczyć inicjowanie i organizację warsztatów wędkarskich w oparciu o program pod nazwą RYBOTERAPIA, skierowany do dzieci i dorosłych dotkniętych niepełnosprawnością intelektualną, dysfunkcją ruchu, słuchu i wzroku, w stopniu znacznym i umiarkowanym.
Nasze motto życiowe brzmi: WSZYSCY ŁOWIMY TAK SAMO

 

wbb 201707 zawody na bukowie 05

 

Oto fundament realizacji podstawowych celów, jakie stawia przed sobą Fundacja Wędkarze Bez Barier.

- organizację sportowych, wędkarskich zawodów towarzyskich, indywidualnie oraz przy współpracy z organami pozarządowymi (Fundacje, Stowarzyszenia, samorządy terytorialne i podległe im podmioty, osoby prywatne) uczestnictwem w organizacji zawodów krajowych i międzynarodowych,
- popularyzację wędkarstwa jako sportu, w dyscyplinach: spławik, grunt, spinning (z brzegu i z łodzi), wędkarstwo morskie a idąc za przykładem niepełnosprawnych kolegów zza granicy, metoda muchowa.
- popularyzację usuwania barier architektonicznych z zakresu przystosowania łowisk i przystani wędkarskich dla osób z niepełnosprawnością, w oparciu o program akcji pt. Przyjazna Infrastruktura.
- turystykę osób niepełnosprawnych mającą na celu rehabilitację i aktywizację poprzez organizowanie wędkarskich zgrupowań terapeutyczno - rehabilitacyjno - integracyjnych.
- organizację indywidualnych i grupowych rejsów wędkarsko ekologicznych po krajowych wodach śródlądowych i oraz basenu morza Bałtyckiego.
- organizację konferencji i szkoleń z zakresu uprawiania sportu, wędkarstwa i turystyki skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych dotkniętych niepełnosprawnością.
- współpracę z lokalnymi Zespołami Edukacyjno - Terapeutycznymi, Domami Środowiskowymi, Warsztatami Terapii Zajęciowej w celu krzewienia wędkarstwa pośród poopiecznych jako formy rechabilitacji ruchowej i intelektualnej, opartej na programie RYBOTERAPIA.
- współpracę z mediami krajowymi i lokalnymi mając na uwadze promowanie sportu wędkarskiego wsród osób dotkniętych niepełnosprawnością.
- współpracę z organizacjami pozarządowymi: Fundacje, Stowarzyszenia.
- współpracę z samorządami terytorialnymi i podległymi im podmiotami oraz z asobami prywatnymi, zajmującymi się sprawami osób niepełnosprawnych.
- współpracę z właścicielami ośrodków turystycznych, pensjonatów, obiektów agrotusytcznych, włascicielami i dzierżawcami łowisk, w celu przystosowania ich do turystyki dla osób dotkniętych niepełnosprawnością, w oparciu o program Akcji akcji pt. Przyjazna Infrastruktura
- organizacją szkoleń dla kadr instruktorskich z zakresu wychowania fizycznego.
- uczestnictwo w tworzeniu prawa poprzez zgłaszanie projektów społecznych, zgodnie z ustawą lobbingową, uwzględniając piętrzące się potrzeby osób niepełnosprawnych z zakresu turystyki, uprawiania sportu i rekreacji.

Więcej informacji dotyczących celów oraz ich realizacji, znajdziecie Państwo w zakładce STATUT.

 

wbb 201709 henio mlot 01

wbb 201709 moja lodka 07

Bardzo nam zależy na kontaktach z:

- wędkarzami niepełnosprawnymi uprawiającymi wędkarstwo
- osobami, które zamierzają wędkować - tu apel do wędkarzy, którzy w swoich kręgach znają takie osoby i maja z nimi kontakt
- osobami nazwijmy to sprawnymi, które przyjaźnią się i wędkują z niepełnosprawnymi.
- przewodnikami wędkarskimi gotowymi oferować rejsy po wodach śródlądowych dla osób niepełnosprawnych.
- szyprami jednostek morskich chcących zająć się rejsami dla osób niepełnosprawnych.
- firmami wędkarskimi z kraju i zza granicy, w dwóch możliwych (do wyboru) wariantach: SPONSOR, PARTNER mając na celu wyłącznie wspieranie działań "WBB".

 

 wbb 201607 zwyciestwo kibica 05

 

Fundacja Wędkarze Bez Barier w niedługim czasie potrzebować będzie świadomych i rzetelnych wolontariuszy, aby utworzyć oddziały terenowe w całym kraju. Niewylkuczony jest udział prawników, na których bardzo nam zależy, o których zaangażowanie bardzo prosimy. Chcemy aby nasza Fundacja w jak największym stopniu przyczyniła się do promocji wędkarstwa jako sportu osób z niepełnosprawnością.

 

wbb 201707 zawody na bukowie 07

 

Chesz wesprzeć naszą działalność? Wklej nasz BANER na swoją stronę i pokaż innym, że WSZYSCY ŁOWIMY TAK SAMO
Zajrzyj do zakładki GADŻETY WBB gdzie znajdziesz naszą odzież Team WBB oraz inne drobne upominki. Zyski ze sprzedaży gadżetów przeznaczamy na realizację naszych celów.

Masz pytania, a może chiałbyś coś zaproponować? Zapraszamy do zakładki KONTAKT

 

Możesz również nas wesprzeć choćby przysłowiowym 5 złotych przelewem na konto fundacji. Dla Ciebie to zapewne tylko kilka złotówek, której utraty możesz nie odczuć, dla nas to oznacza realizację wytyczonych celów. 

wbb fundacja konto

 

 

FUNDACJA WĘDKARZE BEZ BARIER
96-515 Teresin. Paprotnia
ul. Generała Władysława Andersa 1
NIP 8371866198, KRS 0000783030

BANK SANTANDER POLSKA
nr konta: 52 1090 2851 0000 0001 4248 0244
tytułem: Cele statutowe
SWIFT: WBKPPLPP

 

Kategoria: